Częste pytania

W jakim wieku psy zaczynają szczekać?

Szczekanie jest bez wątpienia najbardziej charakterystycznym dźwiękiem naszych psów. Szczekają, aby zwrócić naszą uwagę, ostrzec przed potencjalnym niebezpieczeństwem, a nawet zaprosić do wspólnej zabawy. Jest to zatem doskonałe narzędzie komunikacji. Ale psy nie rodzą się wiedząc jak szczekać, jest to umiejętność, która objawia się jako część rozwoju szczeniaka.

Znaczenie szczekania

Szczekanie jest ważną formą komunikacji dla psa. Tak więc pierwszą rzeczą o której należy pamiętać jest to, że pies nie będzie szczekał, aby nas denerwować. Na swój sposób próbuje nam coś powiedzieć, a naszym zadaniem jest dowiedzieć się co to jest. Zadanie to nie zawsze jest łatwe, ponieważ szczekanie może mieć wiele znaczeń w zależności od kontekstu.

Chociaż nadal istnieją ludzie, którzy uważają, że szczekanie jest zawsze oznaką zagrożenia lub agresji, jest to duży błąd. Pies może szczekać z różną intensywnością, tonem i głośnością, aby wyrazić radość, zdenerwowanie, czujność, strach, chęć zabawy itd. Szczekanie służy również do komunikowania się z nami, jak i z innymi psami.

Dlatego nie ma sensu besztać psa, bo szczeka. Nawet w przypadkach, gdy szczekanie może być nadmierne będzie wskazywać na istnienie problemu, który będziemy musieli również rozwiązać.

Znajdź psa do adopcji

Wiek szczekania

Szczenięta rodzą się bardzo wrażliwe i całkowicie zależne od matki. Opiekuje się nimi, karmi i ogrzewa, gdyż w pierwszych tygodniach życia nie są w stanie regulować temperatury ciała. W ciągu pierwszych 15-20 dni życia, szczenięta będą robić niewiele więcej niż jeść i spać,.

Od momentu, gdy zaczynają się poruszać, mniej więcej w tym wieku zaczynają również wchodzić w interakcje z otoczeniem i wydawać pewne dźwięki, które przypominają nam szczekanie, choć o wiele łagodniejsze. Ale dopiero po kilku tygodniach, około półtora miesiąca, będzie można mówić o pierwszym szczekaniu.

W każdym razie, niektóre szczenięta będą bardziej przedwczesne, podczas gdy inne będą potrzebowały więcej czasu. Obie sytuacje są normalne. Rozwój nie jest nauką ścisłą. Tak jak dorosłe psy, mogą szczekać z różnych powodów, które możemy interpretować w zależności od kontekstu.

Mój szczeniak nie przestaje szczekać

Ludzie, którzy adoptują szczeniaki często szybko zauważają, jak często pies szczeka. Nie jest dziwne, że zwłaszcza w pierwszych dniach adaptacji do nowego domu, szczeniak szczeka i płacze. Czasami to my sami nieświadomie zachęcamy do tego szczekania, ponieważ pieszcząc go, wzmacniamy to zachowanie.

Nie powinniśmy go też besztać, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Chodzi o to, aby nagradzać go jadalnymi nagrodami, pieszczotami lub wylewnymi słowami gratulacji, kiedy jest spokojny lub nas słucha i ignorować zachowania, których nie chcemy. W ten sposób uczy się, które zachowania są tymi, które przynoszą mu korzyści.

Ale uwaga, bo nie wzmacnianie zachowań szczekania nie oznacza, że mamy ignorować szczeniaka, który szczeka. Ważne jest, aby zawsze szukać przyczyny i starać się ją rozwiązać, ponieważ może on domagać się naszej uwagi z wielu różnych powodów, takich jak głód lub jakaś inna podstawowa potrzeba.

-->