Psy

Dlaczego mój pies śpi z otwartymi oczami?

Psy śpią o wiele więcej niż my, prawda? W rzeczywistości potrzebują wielu godzin snu, ale przez większość czasu po prostu drzemią. Podobnie jak ludzie, futrzaki przetwarzają we śnie to, co wydarzyło się w ciągu dnia i często przyjmują dziwne pozycje, poruszają oczami i łapami. Mimo że ich zwyczaje związane ze snem różnią się od naszych, mogą mieć niepokojące sny lub robić śmieszne miny podczas snu z otwartymi oczami.

Jak śpią psy?

Prawdopodobnie zaobserwowałeś, że Twój pies śpi w zabawnych pozycjach, które wydają się być niewygodne. Często przewraca oczami przez sen lub potrząsa łapami. Główną różnicą między zachowaniami ludzi i psów podczas snu jest intensywność snu. Wspólne są jednak różne fazy snu, takie jak sen lekki i głęboki. Mimo że psy mają fazy REM, tak jak ludzie, ich sen jest bardziej wrażliwy. Muszą też spać dłużej niż my. Potrafią zasnąć w ciągu kilku sekund, ale równie szybko jak zasypiają, tak szybko się budzą. Ich harmonogram snu jest dostosowany do naszego rytmu snu, chociaż psy mają swój własny, naturalny rytm snu.

Ile godzin śpi pies?

Nasi psi przyjaciele mogą spać od 10 do 20 godzin na dobę. To, ile pies śpi, zależy w dużej mierze od jego wieku oraz aktywności fizycznej i psychicznej, jaką wykonuje w ciągu dnia. Co więcej, psy nie zawsze śpią głęboko, ale mają tendencję do drzemania w ciągu dnia.

Dlaczego mój pies śpi z otwartymi oczami?

Zdarza się, że psy śpią z otwartymi lub półotwartymi oczami, ale na ogół nie jest to powód do niepokoju. Zachowanie to pochodzi od ich przodków, którzy żyli na wolności i musieli być czujni, nawet jeśli odpoczywali. Wypracowały one sposób na odzyskiwanie energii poprzez odpoczynek lub sen z otwartymi lub półotwartymi oczami, a jednocześnie zachowując świadomość otoczenia. Jak widać, nie ma powodów do obaw, ponieważ jest to całkowicie naturalne i instynktowne zachowanie. Ponadto powoli poruszają oczami lub mrugają oczami, aby oczy nie wysychały, gdy są otwarte.

Chociaż w większości przypadków nie ma się czym przejmować, czasami takie zachowanie może wskazywać na inne rzeczy. Według danych opublikowanych na portalu www.zachodniopomorski.pl  – jeśli źrenice psa są rozluźnione, prawdopodobnie nic mu nie jest i śpi. Jeśli jednak są one nieruchome i rozszerzone, a oczy są dosłownie szeroko otwarte, może mieć napady drgawkowe. Obserwuj uważnie swojego psa i jeśli on również zaczyna skomleć i wyć, upewnij się, że jest w bezpiecznym miejscu, gdzie nie może spaść lub zrobić sobie krzywdy. W tym momencie można tylko czekać, aż napad minie. Następnie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny napadów.

-->