Częste pytania

Domowe sposoby leczenia roztoczy u psów

Roztocza to pasożyty zewnętrzne. Wszystkie te przypadki charakteryzują się intensywnym swędzeniem i wymagają specjalnego leczenia przeciwpasożytniczego w celu wyeliminowania roztoczy. Istnieje jednak wiele domowych sposobów leczenia, które, choć nie są skuteczne, mogą złagodzić objawy kliniczne i działać jako uzupełnienie głównego leczenia przeciwpasożytniczego. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się roztoczy u psów domowymi sposobami, powinieneś wiedzieć, że jest to praktycznie niemożliwe, ponieważ konieczne jest zastosowanie specjalnego środka odrobaczającego.

Cotygodniowe kąpiele

Idealnym sposobem zwalczania roztoczy u psów jest stosowanie mydeł zawierających środki antyseptyczne, takie jak nadtlenek benzoilu, ponieważ dzięki temu skóra będzie wolna od drobnoustrojów chorobotwórczych i będzie można zapobiec bakteryjnym zakażeniom skóry, które komplikują proces pierwotny. Jeśli jednak nie możesz zdobyć żadnego z tych specjalnych mydeł weterynaryjnych, można użyć mydła neutralnego. Chociaż nie zapewni to tak skutecznego działania antyseptycznego, pomoże utrzymać skórę w czystości, bez łuszczenia się i łupieżu.

Zalecenia, o których należy pamiętać podczas kąpieli są następujące:

  • Ważne jest, aby chronić ręce za pomocą rękawiczek, ponieważ niektóre roztocza mogą być przenoszone na ludzi.
  • Po zastosowaniu szamponu należy pozostawić go na czas zalecany przez producenta na butelce.
  • Po tym czasie należy spłukać mydło letnią wodą i wysuszyć sierść ręcznikiem, lekko je dotykając (nigdy nie pocierając).
  • Zaleca się przeprowadzanie takich kąpieli raz w tygodniu.

Czyszczenie uszu octem z jabłek

Psy z otokarozą mają zazwyczaj dużo ciemnej, czarnej woskowiny w przewodzie słuchowym, którą należy usunąć, aby krople roztoczobójcze mogły zadziałać. Do czyszczenia uszu można stosować ocet jabłkowy, który działa jak środek antyseptyczny, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Stosując go jako uzupełnienie leczenia przeciwpasożytniczego, można zdezynfekować ucho zewnętrzne, oczyścić je z woskowiny i resztek komórkowych powstałych w wyniku infekcji, a tym samym zwiększyć skuteczność leku przeciwpasożytniczego. Wystarczy sporządzić roztwór z równych części wody i octu jabłkowego, nasączyć nim wacik i ostrożnie oczyścić ucho zewnętrzne.

Wykorzystanie roślin leczniczych

Leczenie roślinami leczniczymi może być stosowane jako element postępowania terapeutycznego w przypadku pasożytów roztoczy u psów, ponieważ istnieją pewne zioła lecznicze o działaniu żołądkowym, bakteriobójczym i przeciwzapalnym, które mogą pomóc w leczeniu tego procesu.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że „naturalny” niekoniecznie jest równoznaczny z „bezpieczny”. Rośliny lecznicze zawierają substancje czynne, które są odpowiedzialne za ich działanie lecznicze, ale mogą również wywoływać skutki niepożądane, jeśli są podawane w niewłaściwy sposób. Dlatego przed zastosowaniem u psa któregokolwiek z tych naturalnych środków przeciw roztoczom należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby uniknąć negatywnego wpływu na zdrowie psa.

Artykuł powstał dzięki wsparciu portalu: www.konininfo.pl

 

-->