Wścieklizna jest śmiertelną chorobą (należy do najgroźniejszych chorób dotykających psy), która może wystąpić u niemal wszystkich zwierząt. Głównym źródłem zakażenia jest ugryzienie przez zakażone zwierzę, którym może być inny pies lub kot. Inne ssaki, takie jak nietoperze, lisy, fretki, skunksy i bydło są również głównymi przenosicielami. Gryzonie jednak zazwyczaj nie przenoszą choroby.
Jeśli pies jest prawidłowo zaszczepiony, będzie chroniony przed tą groźną chorobą. Dlatego tak ważne jest ścisłe przestrzeganie schematów szczepień. Rozważmy jednak najbardziej charakterystyczne aspekty tej choroby, a także typowe objawy.
Choroba wścieklizny u psów
Wirus wścieklizny jest obecny w zakażonej ślinie i dostaje się do organizmu poprzez ugryzienie. Może być również przenoszony przez ślinę z otwartej rany lub błony śluzowej.
U psów okres inkubacji wynosi od dwóch do ośmiu tygodni, choć może być skrócony do jednego tygodnia lub wydłużony do pełnego roku. Wirus dociera do mózgu przez układ nerwowy, dlatego im bardziej ukąszenie jest oddalone od mózgu, tym dłuższy okres inkubacji. Po dotarciu do mózgu wirus powraca do jamy ustnej, wnikając do ślinianek nawet przez 10 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów.
Objawy wścieklizny u psów
Objawy wścieklizny wynikają z zapalenia mózgu (encephalitis) i mają kilka faz:
- Inkubacja. W tej fazie pies nie wykazuje jeszcze żadnych objawów choroby. Może to trwać od tygodnia do kilku miesięcy.
- Faza pondromowa. Trwa to od dwóch do ośmiu dni. Zauważysz zmiany w zwykłym zachowaniu swojego psa. Ponadto często zdarza się, że gryzie się w miejscu, do którego dostał się wirus. Później pies stanie się wycofany i będzie spędzał czas wpatrując się pusto w przestrzeń.
- Faza agresywna. Pies staje się niebezpieczny i agresywny, atakuje wszystko, co się rusza. Jego mięśnie twarzy przechodzą w spazm i odciąga wargi do tyłu, odsłaniając zęby. Ugryzie każdego, kto go skrzywdzi. Jest to niebezpieczna faza, w której należy zachować ostrożność. Sprawdź szczegóły na temat agresywności zwierząt z powodu choroby.
- Faza paraliżu. Mięśnie gardła i szczęki są sparaliżowane, pozostawiając usta otwarte. Nie mogąc przełknąć śliny, ślini się i pieni w ustach. Mogą wystąpić nudności. W miarę postępu zapalenia mózgu, pies traci kontrolę nad ruchem, umierając z powodu niewydolności oddechowej w ciągu dnia lub dwóch. Czasami ta faza jest jedyną, którą dostrzegamy.