Częste pytania

Dlaczego psy się rozciągają?

Psy rozciągają się tak samo jak my i to z prostego powodu dla przyjemności rozprostowania ciała po pewnym czasie przebywania w tej samej pozycji. Ale u psów istnieje również kilka interesujących powodów wokół mechanizmu rozciągania. Jedną z nich, która również często rzuca się w oczy jest rozciąganie jako część postawy zapraszającej do zabawy. Czasami jednak pewne utrzymane postawy ostrzegają nas, że pies odczuwa ból lub szuka pozycji, w której mógłby lepiej oddychać.

Psy rozciągają się po przebudzeniu

Zazwyczaj widzimy, że pies rozciąga się po wstaniu z łóżka po długim śnie lub np. przed wyjściem na spacer. Powód jest taki sam jak powód dla którego my się rozciągamy, czyli odpowiada jedynie na potrzebę rozciągnięcia ciała po pewnym czasie w spoczynku lub w tej samej pozycji. Pies robi to poprzez oparcie przednich łap na ziemi, w pełnym rozciągnięciu i uniesienie tylnych. Inną opcją, którą również możemy zauważyć, jest rozciąganie tylnych nóg. Zwykle pies stoi i wyciąga jedną nogę, opierając zewnętrzną część palców na ziemi, a następnie drugą. Po tym rozciąganiu zwykle pies kończy rozciąganie potrząsaniem ciała.

Dlaczego psy uwielbiają wygrzewać się na słońcu?

Czasami pies przyjmuje postawę rozciągania z przednimi łapami podpartymi i zadem w powietrzu, ale nie po to, by się rozciągnąć. W tym przypadku postawa nie będzie przyjmowana po wstaniu, ale wtedy, gdy będzie chciał wejść w interakcję z nami lub z innym psem. Normalne jest również to, że trzyma otwarte usta i wysunięty język, szczeka wielokrotnie bardzo wysokim tonem, merda ogonem z boku na bok i skacze, a nawet uderza w nas przednimi łapami. To jest jego sposób na zachęcenie nas do zabawy. Jeśli ta scena zdarzy się z psem, któremu ufa, zwykle odpowie on przyjęciem tej samej pozycji. Zobaczymy, jak rzucają się na siebie i rozpoczynają grę w pościgi, symulowane ataki i wyścigi, aż jeden lub obaj się zmęczą. Dlatego to rozciąganie jest normalne i co więcej, pożądane. Świadczy to o szczęśliwym i dobrze zsocjalizowanym psie.

Kiedy rozciąganie się psa oznacza chorobę?

Czasami, jeśli pies pozostaje w nieprawidłowej pozycji, a dodatkowo zauważymy inne objawy, możemy mieć do czynienia z patologią pochodzenia pokarmowego, sercowego lub oddechowego, która będzie wymagała pomocy weterynaryjnej. Może to świadczyć o poważnej chorobie.

Istnieją dwie różne nieprawidłowe pozycje . Pierwszy z nich nazywa się postawą modlitewną i jest taka sama, jak ta opisana przy zaproszeniu do zabawy. Zwykle jest to oznaka bólu. Drugim jest postawa ortopnoidalna, którą zwierzę przyjmuje, gdy musi zaczerpnąć więcej powietrza. Aby to zrobić, stoi z otwartymi przednimi łapami lub siedzi z wyciągniętą szyją, próbując w ten sposób uzyskać więcej tlenu. W obu przypadkach jest to problem, który powinien być leczony przez lekarza weterynarii.

-->