Częste pytania

Dlaczego psy uwielbiają wygrzewać się na słońcu?

Istnieje kilka powodów dla których twój pupil szuka słońca i kładzie się, aby otrzymać promienie słońca i korzyści, jakie ono daje.

1. Musi zaopatrzyć się w witaminę D

Jak wiecie, ponieważ zdarza się to również nam ludziom, ekspozycja na słońce sprzyja wytwarzaniu witaminy D, a ta z kolei ułatwia metabolizm wapnia i fosforu. Minerały te są niezbędne do rozwoju i dobrego stanu kości i zębów oraz do zapobiegania chorobom kości, takim jak osteoporoza.

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że jest przechowywana w tkance tłuszczowej i pozostaje w organizmie dłużej niż inne witaminy. Dlatego nie musisz podawać psu karmy bogatej w witaminę D ani suplementów. Wystarczy umiarkowana i regularna ekspozycja na słońce.

Jednakże, w przeciwieństwie do odbioru przez skórę człowieka, psy otrzymują tę wymianę promieniowania słonecznego i witaminy D poprzez swoje futro. To sprawia, że proces ten jest wolniejszy i niewystarczający do zasilenia ich całkowitych rezerw. Tak więc, można zobaczyć psy liżące futro, aby skorzystać z większej ilości tej witaminy, która przyjmuje konsystencję oleju.

Inne korzyści wynikające z zastosowania witaminy D

Oprócz wzmacniania kości i zębów, witamina ta ma decydujący wpływ na rozwój i dobrą kondycję mięśni, zapobiegając ich zanikaniu. Oczywiście codzienne ćwiczenia fizyczne są jej naturalnym sprzymierzeńcem. Witamina D promuje sygnał nerwowy, który materializuje skurcze mięśni.

Z drugiej strony, witamina ta jest bezpośrednio związana z zegarem biologicznym i energią układu odpornościowego zwierzęcia. Im bardziej regularne są cykle okołodobowe, tym lepiej ich mechanizmy obronne będą w stanie przeciwdziałać ewentualnym chorobom. Jest to jeden z powodów, dla których zalecane są poranne spacery w słońcu.

2. To sposób, by poczuć się lepiej

Kontakt ze światłem słonecznym stymuluje uwalnianie serotoniny, zwanej również hormonem szczęścia, ponieważ działa ona jako neuroprzekaźnik w regulacji nastroju. Kiedy Twój zwierzak leży na słońcu, stara się poczuć lepiej i być może, wyprzeć uczucie samotności. Jest to doskonały naturalny środek zapobiegający depresji.

3. Aby zasnąć

Opalanie stymuluje uwalnianie melatoniny, hormonu biorącego udział zasypianiu snu i jakości snu. Jeśli jednak Twój pies zaśnie na słońcu, istnieje ryzyko, że będzie to robił przez dłuższy czas. Może ulec poparzeniu słonecznemu lub udarowi cieplnemu.

4. Aby się rozgrzać

Szczególnie krótkowłose rasy, takie jak Chihuahua, będą szukać schronienia przed słońcem, aby ogrzać swoje ciała w mroźne zimowe dni.

-->