Odżywianie Psy

Czy dieta wege dla psa to dobry wybór?

Zdrowa i zbilansowana dieta jest niezbędna nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt. Na szczęście coraz większą uwagę zwraca się na żywienie naszych czworonożnych przyjaciół, czyli oczywiście piesków. Choć coraz większa ilość opiekunów wie, że na jedzeniu nie można oszczędzać i trzeba podawać czworonogim tylko dobrej jakości karmę czy też gotowane bądź surowe mięso, to co jakiś czas pojawiają się osoby, które uważają, że dla zwierząt dieta wege jest dobra. Ale czy to prawda?

Dieta wege dla pasa – co warto wiedzieć?

Wiele mówi się o tym, że dieta wegetariańska jest zdrowa dla ludzi. W końcu zmniejsza ryzyko wielu chorób w tym choćby raka jelit czy też chorób serca. Dlatego też jej stosowanie jest w pełni uzasadnione, bo kolejną zaletą diety wege jest to, iż jest lekka. A to oznacza, że można na niej zgubić kilka kilo i wreszcie bez problemu utrzymać prawidłową wagę. Zupełnie inaczej wygląda dieta wege u psa. Otóż przede wszystkim powinniście wiedzieć, że my ludzie jesteśmy wszystkożerni, natomiast psy są mięsożerne, stąd też ich dieta powinna być oparta na mięsie. Owszem można dać zwierzakowi, a nawet trzeba warzywa czy też owoce – rzecz jasna nie wszystkie, bo winogrono i mango są trujące. Jednak karmienie zwierząt tylko na warzywach jest szkodliwe.

Skąd tak duża szkodliwość diety wege u psa?

Pies potrzebuje sporej ilości biała w diecie, by zdrowo się rozwijać, ale też zachować piękną sierść i dobrą kondycję. Dlatego też jeżeli nie gotujecie czy nie karmicie barfem, to powinniście wybrać dobrą karmę. Tutaj doskonale sprawdzi się karma dla psa Wiejska Zagroda. Ludzie w diecie wege białko czerpią choćby z roślin strączkowych typu np. fasola czy soja, które dla zwierząt nie są zupełnie polecane. Pomyślcie tylko, że psiaki mają problem z trawieniem ziemniaków i aby wreszcie zaczęły jakkolwiek trawić, trzeba im podawać bardzo małe ilości. Ludzie natomiast nie mają problemu czy to z trawieniem warzyw czy mięsa, bo jesteśmy wszystkożerni. Tutaj więc warto się zastanowić czy jesteście pewni, że chcecie, aby Wasze zwierzę było wege. Oczywiście nie jest tak, że pies nie może przejść na wegetarianizm, ale nie warto, by przechodził. On do rozwoju i dla zdrowia potrzebuje właśnie mięsa i niestety wystarczą tylko małe błędy, by pies będąc na diecie wege miał duże niedobory. W końcu chcecie dla niego wszystkiego, co najlepsze i akurat dla psa dieta wege nie jest najlepsza.

A gdy Ty jesteś wege.. Co możesz zrobić?

Jeżeli jesteście wegetarianami czy weganami, to zwyczajnie na widok mięsa może Was odrzucać – to zrozumiałe, szczególnie jeżeli na bezmięsną dietę przeszliście z pobudek humanitarnych. Ale pies nie jest w tym przypadku winny, że jest mięsożerny, bo to jego natura. Zmarły już aktor River Phoenix był opiekunem psów i jako, że sam był weganinem, jego psy także były weganami. Jeżeli rzeczywiście macie czas, pieniądze i dojście do lekarzy weterynarii, którzy są też psimi dietetykami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować, choć nie sądzimy, że Wasz pies będzie zachwycony z takiego obrotu sprawy. Ale na własną rękę lepiej nie próbować, bo zwyczajnie można zwierzęciu zaszkodzić. Jeżeli więc przeszkadza Wam surowe mięso, to kupujcie po prostu suchą karmę. Wiejska Zagroda jest dobrym wyborem. Nie ma bardzo intensywnego zapachu, a zwierzaki ją lubią.

Empatia i empatia

Pies będący na diecie wege to nie jest najlepsze rozwiązanie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że psiak musi ograniczać spożywanie białka na skutek alergii, ale jeżeli jest zdrowy, to nie ma sensu ograniczać mu jedzenia mięsa. Jeżeli pies ma ciężką alergię to czasami konieczne jest wprowadzenie diety opartej na białku pochodzącym z robaków, jeżeli takowego go nie uczula i dostępne są takie karmy. Jednak nie należy na siłę modyfikować diety Waszego pupila. Choć rozumiemy, że empatia wobec innych zwierząt jest ważna, to musicie też zawsze wykazywać się empatią wobec swojego psa i wybierać dla niego jedzenie, które dostosowane jest do jego potrzeb.

Pies jest mięsożercą i tak powinno być, ale nie oznacza to, że nie można z niego zrobić wegetarianina. Choć dla jego dobra nie jest to wskazane. Wprowadzając dietę wege trzeba zrobić to bardzo umiejętnie.

-->