Wybieramy karmę dla psa

Karma dla psa musi być dobrana do wieku, wagi, rasy, ale także indywidualnych potrzeb zwierzaka. Producenci w swoich katalogach produktów mają także karmy dla psów o specjalnych potrzebach np. z nadwagą, minimalizujące odkładanie się kamienia nazębnego. Oczywiście właściciel może przygotowywać posiłki dla swojego pupila według domowych receptur, ale jest to pracochłonne, dlatego większość decyduje się na karmę gotową. Na co zwrócić uwagę kupując karmę?

Kilka rad

Wybierając karmę nie należy kierować się nazwą producenta, ale przede wszystkim jej składem. Warto nauczyć się czytać i interpretować informacje zawarte w etykiecie na produkcie. Nie należy się sugerować napisem na opakowaniu, ponieważ np. karma dla psa z jagnięciną może oznaczać, że jagnięciny w produkcie jest tylko 4% i nie jest to składnik wiodący. Dlatego nie kierujmy się napisami, ale przede wszystkim zawartością etykiety.

Składniki podawane są z procentową zawartością. Zasada mówi, że składnik, którego w karmie jest najwięcej znajduje się na początku listy. Ponieważ psy są mięsożerne karma powinna zawierać jego jak największą ilość i musi to być mięso w naturalnej postaci, a nie np. składniki pochodne takie jak mączka. Karmy dla psów nie powinny zawierać zboża. Oczywiście należy unikać produktów z konserwantami, ponieważ mogą prowadzić do różnych schorzeń. Pszenica, kukurydza jest nie tylko źle przyswajana przez psy, ale może być także przyczyną alergii. Analiza procentowa powinna także być informacją ile jest w karmie tłuszczy, białek, węglowodanów i cukrów.

Zatem co powinno znaleźć się w dobrej karmie dla psa? Oczywiście mięso jest na pierwszym miejscu i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego np. ryba, kurczak czy jagnięcina. Są to składniki ważne w diecie każdego psa, ponieważ to źródło dobrze strawnego białka. Inne składniki gwarantujące wysoką jakość karmy to główne źródło energii, czyli węglowodany. Nie mniej ważne niż mięso są warzywa i owoce, ale także zioła, które są źródłem antyoksydantów, enzymów i witamin. Obecność warzyw wpływa pozytywnie na zdrowie i ogólne samopoczucie pupila. W niektórych karmach znajduje się jajko jeden z ważniejszych składników odżywczych, ponieważ zawierają dużo kwasów tłuszczowych, ale są także bardzo dobrze trawione przez psi żołądek. Mokra karma dla psa musi zawierać także tłuszcz minimum 20%, prebiotyki, czyli substancje odżywcze dla flory bakteryjnej, która znajduje się w przewodzie pokarmowym psa. Prebiotyki nie tylko wpływają korzystnie na układ immunologiczny psa, ale także na układ pokarmowo – wydalniczy.

Najlepszym miejscem gdzie można kupić naprawdę dobrą, pełnowartościową karmę dla psów jest ten sklep: http://www.zwierzakowo.pl/sklep/karmy-dla-psow.html. Dzięki odpowiednio dobranym produktom nie musimy się martwić o to, że nasz pies będzie się niewłaściwie odżywiał.

W gabinetach weterynaryjnych można kupić tzw. diety weterynaryjne, czyli karmy dla psów chorych czy po przebytych zabiegach chirurgicznych. Jednak ich dawkowanie musi odbywać się według zaleceń weterynarza.

You may also like