Maltańczyk – opis rasy

Maltańczyki są jedną z najstarszych ras psów. Są to niewielkie, lecz bardzo dystyngowane stworzenia, o pięknej śnieżnobiałej szacie. Nie udało się ustalić ich pochodzenia, lecz wiadomo, że w starożytności były obecne zarówno na Malcie jak i Rzymie, Egipcie i Grecji.

Wygląd

Maltańczyki to bardzo małe zwierzęta, których waga nie przekracza czterech kilogramów, a długość dwudziestu trzech centymetrów. Najbardziej charakterystycznymi cechami ich wyglądu jest białe umaszczenie oraz czarne duże oczy. Psy te mają też duże trójkątne uszy, które przylegają do głowy. Włos na całym ciele maltańczyka jest lśniący, długi i gęsty. Nawet ich ogon jest obficie owłosiony.

Charakter

Maltańczyki są radosnymi, towarzyskimi i bardzo lojalnymi zwierzętami. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i bardzo źle znoszą okresy długiej izolacji. Lubią natomiast być w centrum zainteresowania, uwielbiają, gdy ktoś je przytula i głaska. Można powiedzieć, że maltańczyki to idealne psy domowe. Kochają przebywać w mieszkaniu i obserwować świat z balkonu lub okna. Natomiast nie są zbyt energiczne i nie lubią biegać. Pomimo swych niewielkich rozmiarów, maltańczyki nie lękają się większych zwierząt i mogą podczas spacerów wchodzić z nimi w interakcje.

Każdy kto pragnie mieć maltańczyka w domu powinien pamiętać, by za bardzo mu nie folgować. Są to bardzo piękne i słodkie stworzenia, jednak gdy pozwoli się im na zbyt wiele, staną się niezdyscyplinowane oraz kapryśne. Właściciele tych psów powinni również uważać na to, ile dają im karmy. Psy te mają ogromny apetyt i dużą tendencję do tycia.

Te psy rasowe są bardzo często kupowane przez osoby w podeszłym wieku, które pragną mieć oddanego przyjaciela, z którym nie muszą codziennie wychodzić na długie i męczące spacery. Maltańczyk to domator uwielbiający spędzać całe dnie na kanapie wraz ze swoim właścicielem.

Pielęgnacja

Pielęgnacja tych psów nie należy do najłatwiejszych i jest czasochłonna. Włos maltańczyków cały czas rośnie, dlatego należy pamiętać by czesać go często i regularnie. Maltańczyki wymagają również stosunkowo częstych kąpieli oraz stosowania odżywek i środków do natłuszczania włosów. Należy również pamiętać o usuwaniu, za pomocą specjalnych płynów, wycieków gromadzących się w pobliżu oczu. Zęby maltańczyków dość szybko pokrywają się warstwą kamienia nazębnego, którą koniecznie należy systematycznie usuwać.

Maltańczyki najlepiej nabywać w cenionych hodowlach, gdzie otrzymamy szczeniaka z rodowodem. Dzięki temu uzyskuje się pewność, że pies gdy podrośnie będzie miał wszystkie charakterystyczne cechy swojej rasy. Poza tym kupując szczeniaka od cenionego hodowcy możemy liczyć na jego pomoc i cenne rady.

Więcej o maltańczykach można przeczytać tutaj: http://psy24.pl/rasy-psow,ac99/maltanczyk,590

Lub zobaczyć na tym filmie: