Jaką karmę warto kupić dla kota?

kot

Najczęściej głównym składnikiem kociej diety jest karma dla kotów sucha, a drugi typ, czyli karma wilgotna jest często tylko dodatkiem do jadłospisu. Jednak niektóre z kotów nie lubią suchej karmy dlatego druga wersja jest jedynym rozwiązaniem. Można też mieszać oba rodzaje karm ze sobą. Są właściciele którzy uważają, że karma mokra jest dodatkowym źródłem wody w jadłospisie. Bez względu na to czy wybierzemy karmę mokrą czy suchą najważniejszy jest jej skład.

Składniki karmy

Na opakowaniu każdej karmy znajdują się informacje o producencie, dacie ważności produktu, ale także znajduje się lista składników. Przy wyborze jedzenia należy umiejętnie czytać i interpretować informacje, ponieważ będą one dowodem jakości i świeżości karmy.

Listę zawsze otwiera składnik, którego w karmie jest procentowo najwięcej. W przypadku kotów duże znaczenie ma zawartość mięsa w karmie, ponieważ są to zwierzęta mięsożerne. Im więcej mięsa jest w karmie tym lepiej. Ilość mięsa w kramie jest oznaczana procentowo i zasada jest jedna im większy procent mięsa tym karma jest wyższej jakości.

Producenci używają różnych oznaczeń i opisów jeśli chodzi o mięso np.:

  • Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego lub zwierzęce produkty uboczne.
  • Mięso i tu pojawia się konkretna nazwa mięsa.
  • Ryby i pochodne.

Ważne jest odczytywanie oznaczeń i jeśli producent informuje, że w karmie znajduje się tylko 4% wołowiny, a reszta to np. roślinne ekstrakty białkowe, produkty rybne i składniki mineralne to oznacza, że wybrana karma nie jest najwyższej jakości.

Inne składniki

W składzie karm dla kotów mogą się znaleźć zboża. Jednak nie zawsze producent podaje ich konkretne nazwy. Większość właścicieli zwierząt uważa, że karma dla kotów nie powinna zawierać dużej ilości zbóż, a jest też grupa osób, która jest przeciwnikiem składników roślinnych w jedzeniu mięsożernych zwierząt.

Składnikiem, który podwyższa wartość karmy są warzywa np. marchewka czy dynia. Karma z dodatkiem warzyw jest źródłem błonnika pokarmowego, czyli składnika, który wspiera proces trawienny.

Niektóre karmy zawierają jajko. Jest to bardzo wartościowy składnik, ponieważ jest to naturalne białko łatwo przyswajalne przez organizm. Dodając jajko do karmy trzeba pamiętać, aby było ugotowane na twardo.

Co jeszcze powinno znaleźć się w karmie?

  • Olej rybi, który korzystnie wpływa na pracę mózgu, układu odpornościowego, poprawia stan skóry i stawów zwierzęcia.
  • L–karnityna jest to związek, który hamuje odkładanie się tłuszczu w organizmie.
  • Tauryna jest niezbędna do prawidłowej pracy serca.
  • Inulina jest probiotykiem, który wspiera proces trawienny.
  • Witamina E jest przeciwutleniaczem.

Na rynku dostępne są różne rodzaje karmy dostosowane do wagi, wieku, rasy kota. Producenci mają także w swoich katalogach produktów karmy dla zwierząt o specjalnych potrzebach np. dla kotów z nadwagą czy kotów wykastrowanych.

Continue Reading